Právě si prohlížíte Přiveď si do života radost se dvěma mýdly

Přiveď si do života radost se dvěma mýdly

  • Rubriky příspěvkuHra se smysly

Čich nepovažuji za jeden ze smyslů, pomocí kterého bych se primárně orientovala ve světe. Možná i to je důvod, proč hraní si s ním pro mě znamená snad ten nejjednodušší, téměř instantní, způsob, jak se ukotvit v těle, uvědomit si sama sebe a užít si daný moment. Celé kouzlo tkví v něčem tak obyčejném jako jsou dvě mýdla.

Proč dvě mýdla

Přestože nemám ráda, když je vana obsypána přílišným množstvím mycích a jinak pečujících produktů, dvě mýdla (sprchové gely) jsou pro mě naprostý základ a záměrně si je společně kupuji už delší dobu. Přestože se v čase mění konkrétní mýdla a jejich vůně, zaměřuji se na to, abych měla jedno mýdlo s „objímací“ vůní a jedno s osvěžující vůní. Do první kategorie většinou spadají převážně květinové vůně jako třeba levandule a růže či něco hodně vřelého a čistého jako je například jedno mýdlo, které tvrdí, že jeho primární vůní je bavlna. Já upřímně nevím, co přesně tvoří jeho vůni, ale pro mě rozhodně kategorii vřelého objetí a zachumlání se do peřin splňuje. Jako druhé, osvěžující, mýdlo nejčastěji volím mýdlo s vůní citrusů. Teď momentálně jsem propadla vůni grepu. Je však pravda, že v letních měsících často šáhnu i po vůních jiného ovoce, např. manga.

Tohle je v podstatě celý trik. Mám dvě mýdla a při každém mytí si zvolím, na kterou vůni mám zrovna náladu. Potřebuji spíše obejmout či energeticky povzbudit? Je to neuvěřitelně prosté a v mém životě to dělá opravdu hodně.

V čem spočívá ono kouzlo

Zní to opravdu triviálně. Abych si však mohla vybrat, jaké mýdlo zrovna chci použít, musím si položit otázky Jak se dnes cítím?Co dnes potřebuji?. Vnímat svoje potřeby a vyslyšet je rozhodně není málo. Navíc, když učiním vědomé rozhodnutí nad mýdlem, nepoužívám ho pak jenom v módu bezmyšlenkové rutiny. Mydlení i oplachování vodou pak představuje sebepečující rituál (drobný, avšak v mém životě zásadní).

Může se zdát, že osvěžující grepovou vůni použiju po ránu a večer zklidňující levandulovou. Při takovémto vnímání bych však znovu fungovala na autopilota. Často se mi stává, že mám ráno před sebou náročný den a nechci ještě nakopnout, ale zastavit se, užít si jemnost, pocit objetí. Večer zase někdy stále srším energií a mám pocit, že můžu skákat dva metry do výšky. Svěží vůni si potom často doplňuji o veselé zpívání, což naši sousedi v paneláku jistě ocení. Jindy prostě ráno použiji osvěžující vůni a večer objímací. Ne proto že je ráno či večer, ale protože jsem se svého těla zeptala, co potřebuje.

Postup je prakticky stejný jako u hry s jinými smysly. Rozhodnu se, kterou vůni zrovna potřebuji. Plně se pak na ni soustředím… na to, jak obklopuje moje tělo a dodává mi to, proč jsem zvolila právě ji. Uvědomuji si samu sebe, své tělo a cítím vděčnost, že jsem si umožnila užít tenhle moment v opojení dané vůně. Tohle je celé kouzlo. Každý den to dělám zas a znovu s obdobnou radostí.

Zajímají Tě další tipy, jak pomocí smyslů zažívat radost? Právě proto jsem vytvořila karty Hra se smysly, které slouží jako každodenní inspirace. Hra se smysly je dostupná všem!

Tak šup do hraní!