Právě si prohlížíte Jak vidět krásno okolo sebe

Jak vidět krásno okolo sebe

  • Rubriky příspěvkuHra se smysly

Se zrakem se dá hrát bezpočet způsoby. Můj neoblíbenější způsob je jednoduché sledování každodenní krásy kolem nás. Krása se dá vyjádřit různě. Já při pozorování vnímám hru barev, světla a stínu, geometrických obrazců a variaci struktur povrchů. Líbí se vám hra pozorování krásna? Čtěte dál… ukážu vám, jak na to. 

bystření zraku

Uvědomování si krásy okolního světa zachycené v naprosto běžných drobnostech je dovednost, která se dá rozvíjet. Když jsem na filmovém festivalu, vše okolo mě brzo začíná být jako scéna z filmu. Oko si z kinosálu zvyká na krásné záběry a samo je potom vyhledává, když pozoruje každodenní realitu. Podobné prožitky mám, když delší dobu fotím nebo se vydám na výstavu. V podstatě jakékoliv vystavení se vizuálnímu umění podporuje mé vnímání krásy. Zbystřenost zraku mi však bez dalších stimulů nevydrží dokončena. Když se však pravidelně vystavuji krásnu, uvědomuji si ho svém životě, tahle dovednost cílí. Krásu vidím v dalších a dalších momentech a oko ji vyhledává o to více. A to ve svém životě rozhodně chci!

Zažívání krásna skrze fotky

Co mám přesně na mysli, vám chci ukázat na fotografiích od úžasné Daniely Batky. Když jsem na jejím instagramu našla tyhle překrásné záběry, naprosto jsem jim propadla. Tohle je přesně ta krása v každodennosti, kterou okolo sebe vnímám, kterou miluji a která mě naplňuje. Rozdíl mezi mnou a Danielou je v tom, že ona je prostě Paní Fotografka a dokáže tuhle krásu zachytit foťákem i pro ostatní. Já pokusy o focení většinou vzdávám, a tak na ně alespoň upozorňuji své blízké, když mám tu možnost. Když si všimnete krásné oblohy a napíšete někomu, ať se na ni sám podívá, má to rozhodně taky něco do sebe. Někdy to zkuste. Můžete své blízké vytrhnout z jejich povinností a inspirovat je k zastavení se, k čistému kochání se a vděčnosti.

Zpátky však k fotografiím od Daniely. Moje oko okamžitě zaujme fotka kočky – perfektní hra geometrie, světla a stínu, kombinace barev dlaždiček a kožichu. Z toho mé srdce plesá na první pohled. U všech fotek si však představuji ten pocit, když mou pozornost najednou upoutá něco krásného. Vidím se, jak se procházím kolem zamrzlého jezera a nadchne mě barevná zimní paleta a různé struktury, které voda umí v zimě vykouzlit. Cítím na tváři chlad zimního vzduchu i hřejivou měkkost mé oblíbené šály. Představuji si, jak mě z nedělního lenošení s knížkou vytrhne pohled na hru stínů. Nechám se objímat teplým vřelým slunečním světlem a dívám se, jaké obrazce dokážou na stěně vytvořit stínu předmětů našeho domova.

Rozumíte mi, co mám na mysli? Tak si to teď zkuste také. Podívejte se na následující fotky. Dokážete se jimi nechat vtáhnout? Co při jejich pozorování cítíte? Jaké vaše další smysly by tahle situace zapojovala?

Já například cítím vůni bahna při podzimní procházce. Vnímám, jak mě bahno trošku táhne k zemi, když se mi lepí na podrážky bot. Vzduch je nasáklý podzimní zemitou vůní. Cítím klid podpořený tichem okolní krajiny. Listí okolo mě hraje barvami, zároveň částečně přechází do hnědé barvy a dotváří tak pocity ukládání se k odpočinku…

vnes hru pozorování krásna do své každodennosti

Dokázat zavnímat krásu kolem sebe v žité realitě je pro mě snad ještě lehčí než vyčíst a nacítit atmosféru z fotografie. Je to dovednost, se kterou se dá hrát a která se dá pilovat praxí. Podívejte se okolo sebe, co krásného vidíte? Zaměřte pozornost na barvy. Jak spolu ladí?. Všimněte si rozložení světla a stínu. Jaké je světlo? Vytváří stíny hravé obrazce?. Soustřeďte se na rozložení předmětů a tvarů. Vytvářejí geometrický obraz? Vzniká mezi nimi vizuální symetrie? V neposlední řadě zavnímejte strukturu předmětů a okolí. Je pro celkový obraz důležitá struktura, povrchy a měkkost jednotlivých částí?

Zásadní je poté uvědomit si vděčnost za krásu, která nás obklopuje. Tím v sobě vytvoříte hřejivý, láskyplný pocit a kus krásna se obtiskne i do vás. S každým pocitem vděčnosti a kusem krásna, které do sebe načerpáte, pro vás bude lehčí si příště všimnout krásy znovu. Alespoň podle mě si totiž na téhle vlně pocitů chce člověk frčet často a má pak tendence ji vyhledávat.

Kdyby to pro vás byl pořád náročný úkol, nalaďte se na krásnou podívanou skrze pěkný film či výstavu. A víte co? Zapojte do své praxe umění, i když hru na pozorování krásna budete mít v malíčku. Krásy a umění není nikdo dost!

Abych mohla sdílet, jak krásy života hledám já, vytvořila jsem inspirační karty, které slouží jako nástroj pro každodenní hru se všemi smysly. Hra se smysly je dostupná všem!

Tak šup do hraní!